Veckoauktion den 19 mars 2001
-
7015
AKVARELL Tillskriven Bonington, Landskap
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00 -
5011
BAKLYKTA Till bil, M. Ä. England
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00 -
3051
BORD Empire, L115 D74 H73
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00
-
3052
CHIFFONJE Björk, L104 D53 H136, 1800-tal
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00 -
5006
DAMARBETSBORD Gustavianskt, kompletterat, L62 D42..//
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00 -
5081
LJUSKRONA Oscariansk, H90
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00
-
5005
OLJA Signerad G. R, 1869, gatumotiv Wien, 5..//
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00 -
1028
OLJA Coreggios art, 16/1700-tal, Sibylla, 97..//
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00 -
3037
OLJA (D) Birger Ericson Birger, pannå, Hamn/s..//
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00
-
1045
SKRIN Barock, L56, metallbeslag,
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00 -
3045
TERRIN Tenn, England, L36, 1800-tal
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00 -
3039 BÄGARE
Silver, 1863, Wixner, H23, (sk)
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
1012 BÄGARE
Silver, Göteborg, 1955, H18
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5023 BALJFÅTÖLJER
2 st, Sengustavianska, Proveniens Lamhults Herrg..//
Såld: 48.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5024 BALKONGKONSOLER
1 par, Gjutjärn, 1880/90-tal, L180 H138
Såld: 5.200 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5059 BÃ…LSKÃ…L
Kina, 1800-tal, Dia30
Såld: 950 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
3038 BESTICK
Silver, modell Haga, 25 del
Såld: 1.900 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5020 BLANDTEKNIK
Okänd konstnär, tricolor & jord, sign a tergo, ..//
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5032 BYRÃ…
gustaviansk stil Valnöt, L92 D48 H78
Såld: 3.300 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5002 CHAMPAGNEHÃ…LLARE
2 st, En i silver, GAB 1909, samt en i pläter E..//
Såld: 12.500 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5034 CHIFFONJé
1880-tal, L97 D49 H132
Såld: 7.800 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5033 DAMSKRIVBORD
Intarsia, Gesällarbete, L96 D57 H75
Såld: 4.100 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
3041 ETSNING
Anders Zorn, Bryggan, 16, 5 x 11, 5
Såld: 5.600 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5018 Färglitografi
Peter Dahl, 41/400, 68x50
Såld: 2.500 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5061 FAT
Kina, 3 st, 1800-tal, bla Tao-kuang
Såld: 1.400 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5060 Ingefärskrus
Kina, 1800-tal, H22
Såld: 600 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
1049 KANDELABER
Brons, O. Meyer. fud, J. Färngren, Baltiska ut..//
Såld: 1.600 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5052 KARAFF MED PROPP
Kristall, 1800-tal h. 40
Såld: 1.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5038 KYRKLJUSSTAKAR
1 par, metall Baltikum, 1800-tal h. 31
Såld: 1.200 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5014 Litografi
Carl fredrik Reuterswärd, 29/30, 125x250
Såld: 5.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5037 LJUSPLÃ…T
Mässing 1800-t början diam. 29
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5001 LJUSSTAKAR
1 par, empire, Frankrike, brännförgylld brons, ..//
Såld: 14.500 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5036 Matta
orientalisk, 212x160 , AFSHAR
Såld: 2.200 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5008 OLJEMÃ…LNING
1800-tal, "flicka med apelsin" , 67x46
Såld: 3.200 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5029 Oljemålning
Elisabeth von Eicken, skymningslandskap m herde, ..//
Såld: 6.500 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5025 OLJEMÃ…LNING
Fartygsporträtt, SS Victoria 1886, 48x85
Såld: 2.800 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5016 Oljemålning
Helmut Mantel (1925-1979), Tyskland. Signerad 1966..//
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5013 OLJEMÃ…LNING
Husar m häst, 30x46
Såld: 13.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5015 Oljemålning
John Jon-And, flickporträtt, 1916, 49x43
Såld: 20.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5012 OLJEMÃ…LNING
Köpenhamn, okänd konstnär, 23x44
Såld: 5.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
1034 Oljemålning
Nisse zetterberg, monogramsignerad, stilleben, ..//
Såld: 1.500 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
3001 PORTFOLIO
The New York Collection for Stockholm Portfolio, 2..//
UTGICK
Auktionen avslutas
19 mars kl 17:00
-
1053 RING
18K vitguld m briljant, 0, 29 ct, 3, 1 g
Såld: 2.300 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
3027 SEKRETÄR
1800-tal, L99 D45 H109
Såld: 2.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5007 SPEGEL
Empire, förgylld, H94
Såld: 3.000 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
5028 TAKFOTOGENLAMPA
(Skadad kupa), Majolica, H100
Såld: 2.700 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5031 TAKKRONA
Rokokostil, H75
Såld: 3.800 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
3030 TALLRIKSSKÃ…P/H..
1700-tal, (senare ben), L107 D30 H192
Såld: 3.400 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001
-
1008 Tusch
Jenny Nyström, bokillustration ur "En liten verld ..//
Såld: 3.300 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
3009 Vas
Kina, chitsui-glasyr, 1800, H25
Såld: 850 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001 -
5026 Vaser
1 par, Empire, (skadade), H18
Såld: 700 kr
SÃ¥ldes den 19 mars 2001